Staff

2017/18

Phase Senior Lead Teachers Support Staff
N EYFS Lead:
Emma Webb
N – Rokya Miah Sam (NN)
Munira (NN)
Julie H GTA
Fardous GTA
Jayne (CS) Kim Lead ITA
Joann ITA
Kelly ITA
Debbie ITA (0.5)
Rec R - Emma Webb
R- Bronwen Hawkes
Y1 AHT: Alex Roberts Yr 1 – Shereen Agar
Yr 1- Montserrat Capdevila
Mariana GTA
Leanne GTA
Sandra HLTA
Julie W (CS) Tracey Lead ITA
Veronique ITA
Debbie ITA (0.5)
Fatima ITA
Billie ITA
Diana ITA
Laura ITA
Jackie T ITA
Marlene ITA
Sheulee ITA
Y2 AHT: Felicity Coetzee Yr 2- Laura Mathieson
Yr 2- Oliver Dean
Y3 AHT: Felicity Coetzee Yr 3- Julie Carver
Yr 3-  Elizabeth Watson
Christina TA Manager
Sajeda HLTA (0.6)
Nene (CS) Emma Lead ITA
Shulee ITA
Andrea ITA
Dilshad ITA
Jackie D ITA
Karen ITA
Louise ITA
Sharon ITA  
Daryl ITA                     
Gregory ITA (0.5)
Y4 AHT: Alex Roberts Yr 4 – Siobhan Murphy
Yr 4- Fernando Leyenda
Y5 AHT: Alex Roberts Yr 5 - Merline Worgess
Yr 5 –  Daphne Parr
Ilona GTA
Mo GTA
Lynne (CS) Jaime Lead ITA
Gregory ITA (0.5)
Stacey ITA
Georgina ITA
Lauren R ITA
Y6 Lead: Caz Pitts Yr 6- Caz Pitts (SMT)
Yr 6- Patrick Taylor
Yr6 – Sam Jones
Inclusion/
Resource Provision
Sara Amin  (Lead)
Daniel Cox
Inclusion Caroline Cawtherley (Lead) ML
Tess Hedoun (SENCo cover)
Peter Kelly 
Jenny James (SaLT 0.5)
Justine Ben Yosef - SaLT (0.4) - Agency
Staff working  across the school Kereen Newell – EAL & new arrivals (Mon – Thurs)
Tracy Atherton – Intervention/Cover  (Mon – Thurs)
Annette Clark – Reading Lead (Mon – Thurs)
Emma Muirden– Y1/2 Intervention and support (Mon – Thurs am)
Anisha – HLTA & EAL/New Arrivals (MAT leave)
Hanna – Y3/4 & EAL TA
Sue – Lead ITA (Interventions)
Hafsa – TA (P/T)

GTA = General Teaching Assistant                            ITA = Inclusion Teaching Assistant

Christina Magras – Senior Teacher Assistant (manager)
Lynne Rowles – Display Manager/Cover Supervisor

Leia Jones – Attendance Lead and Learning Mentor
Lucie Baxter – Vulnerable Children and Safeguarding Designated Lead
Kasia Stewart – Counsellor (Weds, Thurs, Frid) (ML)

Natyler Fisher – Sports Coach (Tues/Weds/Thurs)
Jose Carlos Sanchez Biancos – Spanish Teacher (Weds/Thurs)
Bex Burch – Music/African Drumming Teacher

Annette Clark – Reading Lead
Caroline Cawtherley – Inclusion Lead
Tess Hedoun – Teacher to support inclusion  - covering SENCo Mat Leave
Peter Kelly  - Teacher to support inclusion
Kereen Hurst – EAL/New Arrivals Lead Teacher
Sara Amin – Resource Provision Lead
Daniel Cox – Resource Provision Teacher
Sue McSweeney, Kim Young, Emma Elliot, Tracey Campbell, Jaime Dunn – Lead Inclusion TAs
Anisha Patel – HLTA/Lead TA for EAL/New Arrivals (ML) – Hanna Burtan covering

Alex Roberts - Assistant Head Teacher
Felicity Coetzee – Assistant Head Teacher
Lisa Christall – Deputy Head Teacher
Deborah Strain – Head Teacher

Kay Kingett – Office Manager
Katie Dunne – Office and Finance Support
Simone Akhter - Admin Apprentice
Samantha Ross – Admin assistant (Attendance) 8.30 – 12.30
Mark Painter – School Business Manager

Scott Osbourne - Site Supervisor

Midday Supervisors: Christian Magras (Senior), Saba Munir, Pat Windeler, Wendy Baxter, Lisa Webster, Parvin Begum,  Angie Dallman, Jacqueline Elliot, Saira Khan, Christine Jackman, Rajna Hussain, Jeanette Markwell, Debbie Windeler, Kerry McGuiness, Samantha Baxter, Dawn Davis

Cleaners – Rose Nartey, Christine Jackman, Nadine Fauvette, Jeanette Markwell, Christine Conroy

Maternity leave – Anisha Patel, Kasia Stewart, Caroline Cawtherley